Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

Yorucu bir iş gününden sonra evinize geldiniz, tek amacınız biraz dinlenmek. Ancak eve girdiğiniz andan itibaren yoğun bir koku burnunuza geldi ve siz bunun ne kokusu olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Kedilerimiz temiz hayvanlar tuvaletlerini kum kabına yapıyorlar, kokunun sebebi ise sizin kum seçiminiz.
Her kumun idrar emme ve koku hapsetme özelliği başkadır. Her kum ne yazık ki kokuyu absorbe edemez. Bu konuda ya sık sık kumu temizlemelisiniz ya da silika(kristal) kumları tercih etmelisiniz. Silika kumlar idrarı içine çektiği için dışarı herhangi bir koku vermezler. Ayrıca bentonit kumların, özellikle koku karıştırılan pudralı diye bilinen çeşitlerinde yüksek emme gücü olduğundan dolayı yine dışarı koku verme durumu söz konusu değildir. Bunların haricinde kum kaplarının ne kadar zamanda bir temizlendiği ve kumları hangi sıklıkla değiştirildiği de koku konusunda etken faktörlerdendir. Hangi kum türü tercih ederseniz edin düzenli bir temizlik olmadığı sürece maalesef koku olacaktır.
Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

İlk önce kedinizin ne yediğiyle başlayalım. Eğer idrarında yoğun bir koku varsa yediği mamayı değiştirin ya da kendi yediğiniz şeylerden veriyorsanız bir süre vermeyin. Kum kabının temizliğine özen gösterin, kendinize bir temizleme aralığı belirleyin ve o aralıkta mutlaka temizleyin. Kum markanızı değiştirin. Orta da bir koku varsa demek ki yeterince iyi bir kedi kumu kullanmıyorsunuz. Kedi kumlarının özelliklerini iyice araştırıp kokuyu hapsetme özelliğine sahip kumlardan birini seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*