Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi Kumu Kokusu Gidermenin 10 Yolu

Kedi sahiplenen bireylerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi kedi kumu kokusu olmaktadır. Yoğun bir iş temposu ya da yorucu bir okulun ardından geldiğiniz evinizde pis kokular mı dolanıyor? Evet evet tam olarak böyle. Kokunun kedi kumundan geldiğinin farkındasınız. Her daim temiz ve hijyenik bir ev ortamı, hem kedi hemde ebeveyn sağlığı açısından son derece önemlidir. Parfüm ya da oda kokularıyla geçiremeyeceğiniz kedi kumu kokusunun neden ve çözümlerini sıraladık. Hayvanseverler tarafından merak edilen “kedi kumu kokusu nasıl giderilir?” sorusunu yanılıyoruz. İşte 10 adımda kedi kumu kokusu giderme;

1. Her kumun idrar emme ve koku hapsetme özelliği başkadır. Her kum ne yazık ki kokuyu absorbe edemez. Bu konuda ya sık sık kumu temizlemelisiniz ya da silika(kristal) kumları tercih etmelisiniz. Her daim kaliteli kedi kumu kullanmak, kum kokusunu yok etmenin birincil şartları arasında yer almaktadır.


2. Silika kumlar idrarı içine çektiği için dışarı herhangi bir koku vermezler. Ayrıca bentonit kumların, özellikle koku karıştırılan pudralı diye bilinen çeşitlerinde yüksek emme gücü olduğundan dolayı yine dışarı koku verme durumu söz konusu değildir.


3. Kum çeşitleri dışında kum kaplarının ne kadar zamanda bir temizlendiği ve kumları hangi sıklıkla değiştirildiği de koku konusunda etken faktörlerdendir. Hangi kum türü tercih ederseniz edin düzenli bir temizlik olmadığı sürece maalesef koku olacaktır. Düzenli temizliklerinizi yapmanız durumunda; birbirinden farklı kedi kumu çeşitleri deneyebilirsiniz.


4. Kedi kumu kokusu gidermenin yollarında biri; kedinizin ne yediğiyle ilgili olabilir. Eğer idrarında yoğun bir koku bulunuyorsa, yediği mamayı değiştirin ya da kendi yediğiniz şeylerden vermeyi sonlandırın.


5. Kaliteli kedi maması, kedi kokusu gidermenin yolları arasında yer almaktadır. Genellikle kalitesiz ve içeriği belirlenemeyen kedi mamaları, kedinizin midesinde bozukluklar meydana getirebilmektedir. Bu durum kedi sağlığını ciddi ölçüde zedeleyecektir.


6. Kum kabının temizliğine özen gösterin, kendinize bir temizleme aralığı belirleyin ve o aralıkta mutlaka temizleyin. Kum markanızı değiştirin. Orta da bir koku varsa demek ki yeterince iyi bir kedi kumu kullanmıyorsunuz. Kedi kumlarının özelliklerini iyice araştırıp kokuyu hapsetme özelliğine sahip kumlardan birini seçebilirsiniz.


7. Her daim kaliteli kedi kumu kullanmaya özen göstermelisiniz. İçeriği belirlenemeyen kedi kumları, idrar kokusunu tutamayacağı gibi kedi sağlığını da ciddi ölçüde tehlikeye atmaktadır. Özellikle kimyasal maddelerden elde edilen kumlar, kedinizin ciğerlerine zarar vereceği gibi pati ve diğer bölgelerinde tahrişlere sebep olabilmektedir.


8. Kedi kumu kokusunu hapsetmek için, ayın belirli günlerinde kedinizin kabını yıkamanız gerekecektir. Düzenli olarak temizliğini gerçekleştirdiğiniz kedi kabı, zamanla biriken idrar birikintilerinin çökmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple ayda 3 ile 4 defa kedi kum kabını yıkamanız önerilmektedir. Kedinizin kum değiştirme, hijyenik bir ortam oluşmasına katkı sağlayacaktır.


9. Kedi kumunda meydana gelen kökü kokuların sebebi, büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Kedinizi düzenli veteriner hekim kontrolüne götürmek, kedi hastalıklarının önceden tespit edilmesine olanak sağlamaktadır. Hasta olan kedilerin idrarları, sağlıklı kedilere göre daha kötü ve ağır bir koku bırakabilmektedir.


10. Unutmayın, kedinizin sağlığı her şeyden daha önemli. Küçük dostlarımız için her daim kaliteli kedi kumu ve mama kullanımı, düzenli temizlik ve veteriner hekim kontrollerini gerçekleştirmeyi unutmayınız.

Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir