Kedi Kumu Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilir?

Kedinizin ruh ve beden sağlığı, kedi kumu temizliğiyle doğru orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar; her daim temiz bir kuma sahip kedilerin daha enerjik, sağlıklı ve mutlu olduğunu göstermektedir. Bu sebeple kumu değiştirirken yaptığınız temizlik oldukça önemlidir. Kum kabını mutlaka belirli aralıklarla boşaltıp yıkayarak temizlemelisiniz. Kumu ne kadar zamanda bir değiştireceğiniz; kumun özelliğine, idrar yapma sıklığına, idrarın asidik durumuna ve koku yapmasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu faktörleri göz önünde bulundurularak kum değiştirme zamanını sizin belirlemeniz en doğru yöntem olacaktır. Kedikumu.org ailesi olarak kedi ve ebeveyn sağlığının her daim korunması için kumun 10 ile 15 gün içerisinde değiştirilmesini önermekteyiz.


 1. Her daim temiz bir kedi kumuna sahip olmak kedinizin daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Kediniz için seçeceğiniz kaliteli kedi kumu markaları, küçük dostunuzun sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

 2. Kedi kumunun temiz tutulması, parazit ve bakterilere karşı evde meydana gelebilecek hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

 3. Son derece titiz hayvanlar olarak bilinen kediler, temiz bir kedi kumuna sahip olması durumunda evin herhangi bir noktasına idrar yada dışkı bırakmamaktadır. Kediniz için her daim kaliteli bentonit, kristal yada organik kum tercih etmeyi unutmayınız.


 4. Temiz bir kedi kumuna sahip olan kediler, psikolojik olarak daha sağlıklı ve dinç olmaktadır. Sık temizlenmeyen kedi kumlarına sahip kediler ise çeşitli davranış bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar göstermektedir.


 5. Kedi kumunun düzenli olarak temizlenmesi, hayvanlardan insanlara dışkı yoluyla bulaşan toksoplazma gondii paraziti riskini azaltmaktadır. Bu parazit genellikle enfekte olmuş kedi dışkısına bağlı olarak dış ortama ve oradan da yiyeceklerle insana bulaşmaktadır. Her daim sağlıklı bir ev ortamı için Ever Clean, Pro Line, Pisi Pisi ve Tweet Cat markalarını tercih edebilirsiniz.


 6. Temiz bir kedi kumu sevimli dostunuzun daha sağlıklı ve enerjik olmasına yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde; pis kedi kumu kullanımı kedi sağlığını ciddi oranda tehlikeye atmaktadır.


 7. Kedi kumunun her daim temiz tutulması, kedinizin kolaylıkla tuvalet alışkanlığı kazanmasına ve eğitilmeye olan direncini arttırmaktadır. Kediniz için doğru kedi kumu seçimi yapmak, hem ruh hemde beden sağlığı açısından son derece önemlidir.


 8. Kedi dışkısı ve idrarının bekletilmesi, evcil hayvan ve ebeveyn sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dışkı içerisinde yer alan amonyak, bakteri ve enfekte maddeler, solunum yoluyla ciddi zarar vermektedir.


 9. Temiz bir kedi kumu, evinizin her daim hijyenik kalmasına ve ferah ev ortamına ön ayak olmaktadır. Kedinizin dışkısını günlük olarak temizlemeniz bunun en kolay yöntemi olacaktır. Kedi kumu kokusunu ortadan kaldırmanın en pratik yolu, düzenli temizlik ve kaliteli kum kullanımından geçmektedir.


 10. Kedi kumunu günlük temizliğe tabi tutmanız, kumun kullanım ömrünü uzatarak maddi anlamda tasarruf etmenizi sağlamaktadır.


 11. Kum kabını doldururken ortalama 6 ile 7 cm yüksekliğe sahip olması yeterli olacaktır. Kedinizin kumunu aşırı doldurmanız, hem kumun ziyan olmasına hem de kedinizin kumu dışarı dökmesine neden olmaktadır. Birden doldurmak yerine az az doldurup temizledikçe kum eklemeniz en doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir