Hangi Çeşit Kedi Kumu Kullanılacağına Nasıl Karar Verilmeli ?

Kedinize kum seçimi yaparken kendinizi de düşünmeniz gerekir. Genel olarak evde kedilerin sağlığını tehdit eden her şey sizinde sağlığınızı tehdit edecektir. Örneğin iyi ve kaliteli olmayan bir kumun alırsanız tozu kedinizi rahatsız eder ancak temizlerken sizde bu toza maruz kalacağınız için en az onun kadar rahatsız olacaksınız. Kaliteli bir kedi kumunun bazı özellikleri vardır. Mesela,  doğal olma, topaklanma, tozsuz olma, beyazlık( kedilerin görüşüyle alakalıdır), hijyenik olma, koku emme, sıvı emme, tane boyutu ve yapısı, antibakteriyelliği ve kokulu olma bu özellikler arasında yer alıyor. Özelliklere daha detaylı bir göz atalım.

Doğal Olma: Doğal kumlar, doğal madenlerden(bentonit,sepiolit,diatomit) üretilmiş olan kumlardır. Kristal kumlara göre kullanımı biraz daha zordur ancak daha sağlıklıdır. Yine de markadan markaya kumun içeriği değişmektedir. Alırken dikkatlice bakmalı ve içeriğinde herhangi bir kimyasal olmadığından emin olmalısınız.

Hijyenik Olma: Bir kedi kumunun sadece doğal olması yeterli değildir. Hijyenik olması da gerekir. Hijyenikliği sağlamak içinse doğal kumların oluşum aşamasında ısı görmesi yani fırınlanması gerekir. Kumların fırınlanması hem emiciliği arttırır hem de bakteri ve mikroplardan arındırır. Isı görmesi demek kumların güneşte bekletilmesi demek değildir. Piyasa da bu şekilde satılan birçok kum vardır. Güneşte bekleyen kumdan bakterilerin ölmesi beklenirken aksine daha çok ürerler. Fiyat açısından ucuz kumlardır, ancak güvenilir değillerdir.

Beyazlık: Beyazlık özelliği tamamen kedilerim görme yetileriyle alakalıdır. Kediler siyah beyaz gördükleri için beyaz kumu daha kolay görür ve daha çabuk alışırlar. Özellikle yavru kediler için beyaz kumlar tercih edilebilir. Beyaz kumun başka bir özelliği de kedinizin idrar rengini herhangi bir hastalığa karşı kontrol edebilirsiniz.

Tozsuz Olma: Kumun fazla tozlu olması hava karışmasıyla birlikte kedinizin ve sizin nefes borunuzda tahrişe neden olabilir. Mutlaka elenmiş kum tercih etmelisiniz.

Koku ve Sıvı Emme: Bu iki özellikte silika(kristal) kumlarda ve bentonit madeninden yapılan kumlarda daha iyidir. Sıvıyı emerler emdikleri içinde evde koku sorununuz olmaz.

Topaklanma: Bu özellik aslında bentonit madeninin yapısından kaynaklanan bir özelliktir. Kedinizin idrarını yaptığı bölge topaklanarak sertleşir ve bir kürek yardımıyla kolayca alıp atabilirsiniz. Temizlik açısından da kullanışlı kum türleridir.

Tane Boyutu ve Yapısı: Kum tanelerinde dikkat edilmesi gerek şey ince tanelide olsa kalın tanelide olsa tanelerin sivri bir şekilde olmamasıdır. Patileri yaralanabilir enfeksiyon kapabilir. Özellikle yavru kedi için kum seçimi yapacaksanız kesinlikle yumuşak kumlar tercih etmelisiniz.

Antibakteriyel ve Kokulu Olma: Bir kumun antibakteriyel özelliği kedinizin mikrop kapmaması açısından önemlidir. Eğer alacağınız kumun içeriğinde Sodyum Bikarbonat yazıyorsa kumunuz kesinlikle antibakteriyeldir. Kokulu kum tercihi ise tamamen size ait bazı kumlar ıslandığında bazı kumlar kuruyken koku yayarlar. Genelde pudralı kokular ıslandığında koku verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*