Hangi Çeşit Kedi Kumu Kullanılacağına Nasıl Karar Verilmeli ?

Kedinize kum seçimi yaparken kendinizi de düşünmeniz gerekmektedir. Genel olarak evde kedilerin sağlığını tehdit eden her şey sizinde sağlığınızı tehdit etmektedir. Örneğin iyi ve kaliteli olmayan bir kumun tozu, kedinizi rahatsız edeceği gibi temizlik esnasında sizinde bu toza maruz kalmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple hem kedi sağlığı hemde ebeveyn sağlığı için her daim kaliteli kedi kumu tercih edilmelidir.

Sektörde kendini kanıtlamış kaliteli kedi kumu özellikleri arasında; doğal olma, topaklanma, tozsuz olma, beyazlık( kedilerin görüşüyle alakalıdır), hijyenik olma, koku emme, sıvı emme, tane boyutu ve yapısı, antibakteriyelliği ve kokulu olma yer almaktadır. Doğru kedi kumu tercihi yapmanızın 8 kesin yolu sizlerle!

1. Sağlık Bir Yaşam İçin Doğal Olmalı

Doğal kumlar, doğal madenlerden(bentonit,sepiolit,diatomit) üretilmiş olan kumlardır. Kristal kumlara göre kullanımı biraz daha zordur ancak daha sağlıklıdır. Yine de markadan markaya kumun içeriği değişmektedir. Alırken dikkatlice bakmalı ve içeriğinde herhangi bir kimyasal olmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda kedinizin sağlığını korumak için düzenli kum değişimi yapmayı ihmal etmeyiniz.


2. Bakteri ve Parazitlere Karşı Hijyenik Olmalı

Bir kedi kumunun sadece doğal olması yeterli değildir. Hijyenik olması da gerekir. Hijyenikliği sağlamak içinse doğal kumların oluşum aşamasında ısı görmesi yani fırınlanması gerekir. Kumların fırınlanması hem emiciliği arttırır hem de bakteri ve mikroplardan arındırır. Isı görmesi demek kumların güneşte bekletilmesi demek değildir. Piyasa da bu şekilde satılan birçok kum vardır. Güneşte bekleyen kumdan bakterilerin ölmesi beklenirken aksine daha çok ürerler. Fiyat açısından ucuz kumlardır, ancak güvenilir değillerdir.


3. Görme Yetisi İçin Beyaz Olmalı

Beyazlık özelliği tamamen kedilerim görme yetileriyle alakalıdır. Kediler siyah beyaz gördükleri için beyaz kumu daha kolay görür ve daha çabuk alışırlar. Özellikle yavru kediler için beyaz kumlar tercih edilebilir. Beyaz kumun başka bir özelliği de kedinizin idrar rengini herhangi bir hastalığa karşı kontrol edebilirsiniz.


4. Temiz Bir Hava İçin Tozsuz Olmalı

Kumun fazla tozlu olması hava karışmasıyla birlikte kedinizin ve sizin nefes borunuzda tahrişe neden olabilir. Mutlaka elenmiş kum tercih etmelisiniz. Bunun için ince yada kalın kedi kumu tercihinden ziyade ürünün içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle bentonin madeninden yapılan kumların emiş gücü daha yüksektir.


5. Koku ve Sıvı Emici Özelliğe Sahip Olmalı

Bu iki özellikte silika(kristal) kumlarda ve bentonit madeninden yapılan kumlarda daha iyidir. Sıvıyı emerler emdikleri içinde evde koku sorununuz olmaz. Bentonit kum günümüzde kediler için en çok tercih edilen kum türleri arasında yer almaktadır.


6. Kolay Bir Temizlik İçin Topaklaşan Kum Seçilmeli

Bu özellik aslında bentonit madeninin yapısından kaynaklanan bir özelliktir. Kedinizin idrarını yaptığı bölge topaklanarak sertleşir ve bir kürek yardımıyla kolayca alıp atabilirsiniz. Özellikle topaklaşan kum temizlik açısından da kullanışlı kum türleridir.


7. Tane Boyutu ve Yapısı Yumuşak Olmalı

Kum tanelerinde dikkat edilmesi gerek şey ince taneli de olsa kalın taneli de olsa tanelerin sivri bir şekilde olmamasıdır. Patileri yaralanabilir enfeksiyon kapabilir. Özellikle daha hassas ve narin bir vücuda sahip yavru kediler için, kaliteli yavru kedi kumu seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçük dostlarınız için yumuşak kumlar tercih etmeniz gerekecektir.


8. Antibakteriyel ve Kokulu Olmalı

Bir kumun antibakteriyel özelliği kedinizin mikrop kapmaması açısından önemlidir. Eğer alacağınız kumun içeriğinde Sodyum Bikarbonat yazıyorsa kumunuz kesinlikle antibakteriyeldir. Kokulu kum tercihi ise tamamen size ait bazı kumlar ıslandığında bazı kumlar kuruyken koku yayarlar. Genelde pudralı kokular ıslandığında koku verirler. Kedi kumu kokusunu gidermenin en pratik yolu düzenli kum temizliği olacağını unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir