Topaklaşan Kedi Kumunun Özellikleri Nelerdir?

Kedi kumlarının birçok çeşidi vardır. Ancak aldığınız kedi kumunun sağlığı tehdit etmemesini, kolay temizlenmesini, koku yapmamasını isteriz. Bu birçok çeşit içinden eleme yapmamız gerekir. Bunun için size biraz yardımcı olalım dedik ve hem sağlıklı hem de kolay temizlenen bir çeşit olan topaklaşan kedi kumunu biraz anlatmak istedik. Topaklaşan kedi kumu özellikleri hakkında bilmeniz gerekenler..

  1. Topaklaşan kedi kumları genellikle doğal madenlerden üretilen kedi kumlarıdır. Doğal madenden üretilen kedi kumları üç çeşitten oluşmaktadır. Bunlar; Bentonit, sepiolit ve diatomit madenlerinden üretilmektedir.

  2. Bentonit madeni yapısal olarak topaklanma özelliğine sahiptir. Bu madenden yapılan kumlar  ince ve kalın taneli kedi kumu olarak üretilmektedir. İnce taneli kumun topaklanma oranının daha yüksek olmasından ve kedilerin daha rahat ettikleri bir yapıya sahip olmasından dolayı en çok tercih edilen çeşitlerden bir tanesidir.

  3. Bazı bentonit kedi kumu markaları, ısıl işlemden geçerek fırınlanmış olarak piyasaya sürülmektedir. Isı, kumların emiş gücünü ve topaklanmayı arttırmaktadır. Aynı zamanda sıvıyı emerek kokuyu ortadan kaldırır ve kolay temizleme imkanı sunmaktadır.

  4. Topaklaşan kedi kumu, hijyenik ve kolay temizlenebilir olmasından dolayı kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen kedi kumu çeşitleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yavru kediler için kedi kumu seçiminizi de bu yönde yapabilirsiniz.

  5. Topaklaşan kedi kumu, yüksek emiş gücüne sahip olmasıyla bilinmektedir. Bentonit madeninden elde edilen bu kum, kedi idrarını ve dışkısını hızlıca kurutarak temizlenmesini kolay hale getirmektedir. Günümüzde kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen topaklaşan kedi kumu markaları; Cats White, Ever Clean, Lindo Cat, Pati Cat ve Pisi Pisi olarak bilinmektedir.

  6. Topaklaşan kedi kumu kullanımı, kedi besleyen bireylerin en büyük şikayetleri arasında yer alan kedi kumu kokusunu en aza indirgemektedir. Kedinizin idrarının hızlı emilmesini sağlayan bu kum çeşiti aynı zamanda dışkı içerisinde yer alan ıslaklık ve nemi de emerek kurumasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir