Topaklaşan Kedi Kumunun Özellikleri Nelerdir?

Kedi kumlarının birçok çeşidi vardır. Ancak aldığınız kedi kumunun sağlığı tehdit etmemesini, kolay temizlenmesini, koku yapmamasını isteriz.
Bu birçok çeşit içinden eleme yapmamız gerekir. Bunun için size biraz yardımcı olalım dedik ve hem sağlıklı hem de kolay temizlenen bir çeşit olan topaklaşan kedi kumunu biraz anlatmak istedik.
Topaklaşan kedi kumları genellikle doğal madenlerden üretilen kedi kumlarıdır. Doğal madenden üretilen kumlar üç çeşittir. Bentonit, sepiolit ve diatomit madenlerinden üretilirler.

Bu üç çeşit içinde sadece bentonit madeni yapısal olarak topaklanma özelliğine sahiptir. Bu madenden yapılan kumların hem ince tanelisi hem de kalın tanelisini bulabilirsiniz. İnce taneli kumun topaklanma oranının daha yüksek olmasından ve kedilerin daha rahat ettikleri bir yapıya sahip olmasından dolayı en çok tercih edilen çeşitlerden bir tanesidir. Bazı markalarda bu madenden üretilen kumlar fırınlanmış olarak çıkar karşımıza. Isı, kumların emiş gücünü ve topaklanmayı arttırır. Sıvıyı emmesi kokuyu ortadan kaldırır, topaklaşması ise kolay bir şekilde temizlememizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*