Kedi Kumunun İnce ya da Kalın Taneli Olması Fark Eder mi ?

Kedilerimiz oyun oynamayı çok seven hayvanlar. Tırmalamak, dişlemek, eşelemek gibi şeyler olduğu zaman bayılıyorlar yapmaya. Tabii kumları içinde aynı şey söz konusudur. Bazen isteyerek bazen istemeden de olsa kumları dağıtıyorlar. Size bu dağınıklıkla ilgili yardımcı olmak istedik. Kedi kumunun ince ya da kalın taneli olmasının farklılıklarını sizler için sıralıyoruz. Her daim küçük dostlarımızı koruyacak önemli farklılıklar sizlerle!

  1. Seçtiğiniz kedi kumu ince taneli de olsa kalın taneli de olsa hangi madenden yapıldığı önemlidir. İnce taneli kumlar eğer bentonit madeninden yapıldıysa yüksek bir emiş gücü bulunmaktadır. Kediniz için topaklaşan kedi kumu tercih edebilirsiniz.

  2. Bentonit kedi kumu kullanımının tek sorunu kedinizin patisine yapışan ve evinize dağılan kumlar olmaktadır. Onun dışında temizlemesi kolay olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer ince formdaki kumunuz diğer madenlerden yapıldıysa emme gücü zayıf olduğu için topaklanma olmaz ve temizlemeniz zorlaşır.

  3. Kalın taneli kumlar içinde aynı şeyler geçerlidir. Kalın taneli kumun ince taneli kuma göre tek avantajı kumlar patilere yapışmamasıdır. Aynı zamanda kalın taneli kedi kumları patilerin arasına girmediği gibi evinize dağılmamaktadır. Bu durum alacağınız kum markasına göre de değişkenlik gösterebilir.

  4. İnce taneli kedi kumu, özellikler yavru kediler için oldukça önemlidir. Henüz daha gelişim aşamasında olan yavru dostlarımız sert ve kalın cisimlere karşı son derece hassas bir vücut yapısına sahiptir. Bu sebeple kedilerinizin yavruluk döneminde ince taneli yavru kedi kumu kullanmanız önerilmektedir.

  5. Kalın taneli kedi kumu, yetişkin kediler için daha uygun kullanıma sahiptir. Gelişim sürecini tamamlamış ve tuvalet alışkanlığını tam anlamıyla yerine getirebilen kediler için bentonit, organik ve kristal kedi kumu tercih edebilirsiniz.

  6. Seçeceğiniz kedi kumunun ince yada kalın taneli olmasından daha çok kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaliteli kedi kumu markalarını tercih ederek kedinizin sağlığını güvende tutabilirsiniz. İçeriği belirtilmemiş kedi kumu markalarından her daim uzak durunuz.

  7. Kedi sağlığını tehlikeye atmayan ve her daim küçük dostlarımızın rahatlık ve konforunu üst düzeye çıkartmış kedi kumu çeşitleri, düzenli bir tuvalet alışkanlığını da beraberinde getirmektedir. Her daim temizlenmesi kolay, emiş gücü kuvvetli ve koku hapsedici kaliteli kedi kumu tercih etmeye özen göstermelisiniz.

  8. Kediniz için seçeceğiniz kalın ya da ince taneli kedi kumunun düzenli olarak bakımının yapılması oldukça önemlidir. Özellikle belirli aralıklarla kedi kumu değişimi ve kedi kabının yıkanması, küçük dostunuzun daha sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmaktadır.

  9. İnce ya da kalın kedi kumları düzenli temizlenmemesi durumunda birçok bakteri ve mikrobu beraberinde getirmektedir. Temizliği yapılmayan kedi kumları hem kedi sağlığını hem de sizin sağlığınızı tehlikeye atmaktadır. Ayrıca idrar ve dışkının uzun süre kedi kumunda bekletilmesi, yoğun bir kedi kumu kokusu meydana getirmektedir.

Kedi Kumunun İnce ya da Kalın Taneli Olması Fark Eder mi ?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir