Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedi Kumu Çeşitleri
Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi sahiplerinin en büyük sorunlarından bir tanesi de kedinizin rahat ve hijyenik bir ortamda yaşamasıdır. Bu ortamı oluşturmak tabii ki kedinizle ilgili seçimlerinizle sizin elinizdedir. Maması, kumu, kum kabı, tüy fırçası vs. gibi aslında bu seçimleriniz hepsi kedinizin bakımını olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.  Nasıl ki biz insanlar bize sunulan her şeyi beğenmek zorunda değilsek onlarda değiller ve aslında bunu davranışlarıyla bir şekilde bize anlatmaya çalışıyorlar. Alıştığı bir mamayı iştahla yerken alıştığı mamanın dışında bir mama aldığınız da yemeyerek ya da alıştığı kumun dışında bir kum aldığınız tuvaletini o kuma yapmayarak bize tepkilerini gösterirler. Tabii kumu temizleyen siz olacağınız için kum seçiminde sizin tercihiniz de önemli bir belirleyicidir. Kedi kumları doğal kumlar ve doğal olmayan kumlar olarak ikiye ayrılır.

Doğal Kedi Kumları

Doğal Kedi Kumları
Doğal Kedi Kumları

Doğal kedi kumları, Sepiolit, Diatomit ve Bentonit olmak üzere üç madenden elde edilir. Bunların arasında bentonit kedi kumları kullanım kolaylığı ve temizliği açısından en fazla tercih edilen kum türüdür.

Bentonit kedi kumları, diğer madenlere oranla doğa da daha az bulunduğundan dolayı diğerlerinden pahalı bir madendir. Kalsiyum bentonit ve sodyum bentonit iki farklı kimya da olabilir. Bu madene uygulanan ısı işlemi sayesinde kalitesi daha da arttırılarak kedi kumu olarak karışımıza çıkmıştır.

Bentonit Kedi Kumları
Bentonit Kedi Kumları

Sıvı emiciliği, hijyenik olması sayesinde bugün ülkemizde de sıklıkla tercih edilir. Bu kum türünde dikkat edilmesi gereken tek şey sıvı birikiminden kaynaklanan topaklanmalardır ve bu topaklanmaların ve dışkının her gün veya iki günde bir temizlenip atılmasıdır. 5 kg’lık bir kum yaklaşık 10-15 gün yetecektir.

Diatomit kedi kumları, diğer kumlardan daha ince yapıdadır. Emiş gücü yüksektir ve herhangi bir topaklanma yapmazlar. Ancak bu kum türünün kötü yanı tozlu bir yapıya sahip olmasıdır. Emiş gücü yüksek olmasına rağmen bazen sıvıyı içine çekmez ve alta sızma yapar, sizlerde bunu fark edip temizlemezseniz bir süre sonra koku yapmaya başlar. İyi temizlenmesi durumunda 5 kg’lık bir kum yaklaşık 5-10 gün yetecektir.

Diatomit kedi kumu
Diatomit kedi kumu

Sepiolit kedi kumları, bu maden aslında herkesin yaygın olarak bildiği bir madendir. Bazı bölgelerde lüle taşı olarak bilinir. Emiş gücü zayıftır, sızdırma yapar ve bu sızdırma kokulara neden olur. Çok fazla tercih edilen bir kum türü değildir.

Sepiyolit Kedi Kumu
Sepiolit Kedi Kumu

Doğal Olmayan Kedi Kumları

Doğal Olmayan Kedi Kumları
Doğal Olmayan Kedi Kumları

Genellikle Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilir. Bu kumlar doğal kumlara oranla daha ucuzdur. Ancak çok verim alarak kullanabileceğiniz ürünler değildir. Sıvıyı belli bir miktara kadar emerler. Hijyen açısından tavsiye edilmemektedir.

Bir Cevap Yazın