Bentonit Kedi Kumu Hakkında 10 Bilgi

Bentonit kedi kumu, birçok hayvan severin evcil küçük dostları için sıklıkla tercih ettiği kum çeşidi olarak bilinmektedir. Tamamen doğal bileşenlerden meydana gelmekte olan bu kum türü, doğada az rastlanan bentonit madeninden üretilmektedir. İnce taneli ve kalın taneli olmak üzere ikiye ayrılan bentonit kum, hem yavru kediler hemde yetişkin kediler için son derece kolay kullanım özelliğine sahiptir. Küçük dostunuzun sağlıklı bir hayat sürmesinde ki en önemli faktörler arasında yer alan doğru kedi kumu seçimi, kaliteli ve kolay temizlenebilir doğal maddelerden üretilmiş kedi kumu markalarından yana olmalıdır. Bentonit kedi kumu nedir? ve Bentonit kedi kumu özellikleri nelerdir? sorularına cevap olacak bilgileri sizler için sıraladı. Bentonit kedi kumu hakkında bilmeniz gereken 10 şey!

1. Bentonit kedi kumu, doğada az bulunan bentonit madeninden yapılmaktadır. En çok tercih edilen kedi kumu çeşitleri arasında yer almasının sebebi; topaklanma ve taşlaşma yapmasıdır.


2. Bentonit kedi kumu, kedi idrar ve dışkısını çok hızlı bir şekilde emme gücüne sahiptir. Bu sebeple kedi severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.


3. Bentenit kedi kumu, kedi dışkısını hızlı bir şekilde kurutma özelliğine sahiptir. İçerisinde barındırdığı özel bileşenleri sayesinde koku ve sıvıyı hapsedebilen bu kum türü son derece hijyeniktir.


4. Bentonit kedi kumu bakımı, diğer kum çeşitlerine göre daha kolay ve pratiktir. Kediniz idrar ya da dışkısını yapmasının ardından 10 dakika içerisinde temizleme gerçekleştirebilirsiniz. Kumun emilim gösterdiği bölgeyi kürek yardımıyla alarak çöpe atmanız, kum ömrünü uzatacağı gibi tasarruf etmenize de olanak sağlayacaktır.


5. Bentonit kedi kumu, içerisinde barındırdığı bileşenleri sayesinde kokuyu hapsetme özelliğine sahiptir. Özellikle ağır dışkı kokusundan muzdarip kedi severlerin, bentonit kum kullanması önerilmektedir. Ayrıca kedi kumu kokusu nasıl giderilir? diyorsanız, hem seçtiğiniz kumu hem de kedinizin beslenmesini gözden geçirmeniz gerektiğini unutmayınız.


6. Tamamen doğal maddelerden meydana gelmekte olan bentonit kedi kumu, sıvıyı yalnızca çekmekle kalmaz, kum kabı içerisinde yer alan pis kokuyuda hapsetme özelliğine sahiptir. Kaliteli kedi kumu markaları, kediniz ve sizin için idrar temasında lavanta, pudra, vanilya gibi koku yayan teknolojiye sahiptir.


7. Bentonit kedi kumu, ince taneli ve kalın taneli olarak ikiye ayrılmaktadır. İnce taneli bentonit kedi kumu, daha çok yavru kedi kumu olarak tercih edilmektedir. Kalın taneli bentonit kedi kumları ise yetişkin kediler için oldukça idealdir.


8. Ortalama 45 ile 60 gün içerisinde sütten kesilen yavru kediler, içgüdüsel olarak doğal ortama idrar yapmak istemektedir. Evinizde kullanacağınız ince taneli bentonit kedi kumu, yavrularınızın bu isteğini daha kolay yerine getirmesine yardımcı olacaktır.


9. İnce taneli bentonit kedi kumu, sıvıyla temas etmesi halinde top haline gelerek topaklaşmaktadır. Bu durum idrarın kum içerisine hapsolmasını kolaylaştıracaktır.


10. Kalın taneli bentonit kedi kumu, sıvıyla temas etmesi halinde kendi içerisinde absorbe etmektedir. Genellikle pudra, parfüm, çiçek ve sabun kokulusu satılmaktadır.

Bentonit Kedi Kumu Hakkında 10 Bilgi” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir