Barkod No: 8691209201828
Stok Kodu: 29628
Satın Al

“>Satın Al

Trixie Premium Silika Granül Kedi Kumu 8 Lt

Tweet Cat Lavantalı İnce Taneli Kokulu Kedi Kumu 5 Lt BENTONİT VE BENTONİTTEN YAPILAN KEDİ KUMU BENTONİT:Bentonitin oluşumu çok uzun yıllara dayanır.Volkanik lavların akarsu yataklarıyla ya da denizle buluşması sonucu oluşmuştur.
Mineralojik bakımdan iki çeşit bentonit bulunmaktadır.Bunlardan birincisi sodyum bentonittir.Yapısı bakımından çok yüksek şişme kapasitesine sahiptir.Yaygın olarak petrol kuyularının sontaj işlemlerinde kulanılır.İkincisi kalsiyum bentonittir.Kalsiyum bentonitte en az sodyum bentonit kadar şişme özelliğine gösterir..İçerisinde bulunan minerallerin geometrik yapılarından dolayı yüksek sıvı emme (emilim)kapasitesine sahiptir.Türkiye?de çok yüksek rezervleri bulunan bu maden beyaz ,pembe,yeşil,mavi gibi farklı renklerde olabilir.Beyaz kalsiyum bentonit olarak en büyük rezervler orta Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır.
BENTONİT KULLANIM ALANLARI ¦ Döküm kalıplarının yapımında döküm kumunun birbirine bağlanmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Refrakter karakterli ve üretim esnasında çıkan çeşitli gazları geçirgen özelliğinden dolayı gazların ortamdan uzaklaşmasını sağlar. ¦ Kâğıt hamuruna katılırsa ince bünyeli dayanıklı ve temiz yüzeyli kâğıdın elde edilmesi sağlanır. Bunun için bentonitin topraksız sabun BUYganlığında ve beyaz olması gerekir. ¦ Seramikçilikte ek madde olarak yararlanılarak üretilecek seramik malzemelere plastikte ve mukavemet kazandırır. ¦ Refrakter kilere karıştırılarak refrakter malzeme üretiminde kullanıldıklarında üretim cihazların birkaç on misli dayanıklılık kazandırır.
Portland çimentosunu teşkil edecek karışıma %1 oranında bentonit eklendiğinde üretim çimentosunun mekanik mukavemetinin arttığı ve donma süresinin kısaldığı belirlenmiştir. ¦ Arıtma tesislerinde geniş şekilde yararlanılır. ¦ Sondacılık sektöründe çok önemli bir maddedir. Bentonit matkap tarafından parçalanan
BUYa parçacıklarını sirkülasyon yoluyla yüzeye taşınmasını sağlar. Sondaj esnasında delinen kuyunun civarında sızdırmaz bir tabaka oluşturarak sondaj suyunun kaçmasını önler. Sondajın durması esnasında jel oluşturarak kırılan parçaların tabana çökerek kuyunun tıkanmasını ve tijlerin sıkışmasını önler. ¦ Bentonit ayrıca kurşun kalem, renkli kalem, pastel boya, camcı macunu, macun tutkal yapımında dolgu veya ara madde olarak kullanılır. ¦
Alçıda donma süresini kısaltıcı madde olarak yararlanılır. ¦ Bentonit doğrudan temizleyici bir madde olup saf haiyle sabunun %20?50 si kadar etkilidir. Bu bakımdan sabun veya diğer temizleyicilerin yapımında da geniş şekilde yararlanılır. ¦ İnşaat sektörüne geçirimsiz tabaka ve zemin stabilizasyonunda yararlanılır. ¦Meyve suyu, şarap, biranın berraklaştırılmasında. ¦Gıda sanayisinde hayvan yemine katkı olarak. ¦Yağ üretiminde ağartma amacıyla kullanılmaktadır. ¦Kedi kumu üretiminde kullanılır. ¦Demir çelik sektöründe demirin paletlenmesi amacıyla kullanınılır. ¦ Yangın söndürücüler, boya sanayi ve birçok kimya sanayisinde katalizör olarak kulanılmaktadır.
KEDİ KUMUNDA KULLANILAN BENTONİTİN KUMDA GÖSTERDİĞİ ÖZELİKLER
1)Yüksek sıvı emme kapasitesinden dolayı hızlı topaklaşma sağlar.
2)Sıvı temasında hızla gerçekleşen emilim sayesinde sıvının kedi kumu kabının dibine inmesini önler ve böylelikle kolay kabın temiz kalmasını sağlar.
3)Oluşan topraklar sağlamdır. Bu topraklar küçük bir kürek yardımıyla kaptan kolaylıkla alınabilir.
4)Toprakların kolaylıkla alınması ve kirli kum temiz kumdan kolaylıkla ayrılır.
5)Temizlenmenin pratik olması ile de bakteri oluşumu engellenmiş olur.
6)Sıvı temasıyla anında topraklaşma oluşturur oluşan topak sağlamdır kedinizin patisinde yapışma yapmaz
7)Sıvıyı emdiği kadar kokuyu da emer ve böylelikle ortak yaşam alanında kötü kökü sıkıntısı ortadan kalkar.
8)Doğal yapısında bulunan minerallerin yüksek emilim kapasitelerinden dolayı hiçbir kimyasal katkı maddesi gerektirmez.
9)%100 Doğal olarak kullanma hazırlanır.
10)Topraklaşma oluşumu sayesinde uzun süreli kullanım sağlar dolayısıyla diğer topraklaşmayan kedi kumlarına kıyasla daha ekonomiktir.